FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Taktyki pancerne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum UNI Team'u - Strona Główna » World of Tanks » Taktyki pancerne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Imperator Sanegor
Dowódca UNI Team'u
Dowódca  UNI  Team'u



Dołączył: 30 Wrz 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3


 Post Wysłany: Pon 8:51, 04 Lip 2011    Temat postu: Taktyki pancerne

1) Panzerkeil(czyli klin pancerny) użyty między innymi w mało znanej bitwie pod Kurskiem. Na ostrzu klinu stały Tygrysy i Ferdynandy, które niszczyły wrogie stanowiska z odległości z odległości 1500-2000 m i niszczyły wrogie działa pancerne i czołgi w ten sposób dokonując wyłomu w liniach wroga... , który miały pogłębiać PzIII, PzIV i PzV, podążające za Tygrysami i Ferdynandami. Za czołgami podążała piechota, działa szturmowe i inne czołgi, Stukasy i Hs129 miały atakować radzieckie pozycje, a artyleria wpierać swoje jednostki. Taktyka ta udała sie Niemcom częsciowo, ale bitwa pod Kurskiem to osobny temat.
2)Panzerglocke(dzwon pancerny) taktyka użyta przez niemieckich dowódców w czasie walk pod Winnicą, polegającą na sformowaniu szyku, w którym trzon stanowiły Pantery i PzIV, które miały przełamać linie wroga, osłaniane przez Tygrysy z atakujące cele z dużej odległości...
Pod Winnicą taktyka ta się sprawdziła.
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Imperator Sanegor
Dowódca UNI Team'u
Dowódca  UNI  Team'u



Dołączył: 30 Wrz 2005
Posty: 1466
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3


 Post Wysłany: Pon 8:52, 04 Lip 2011    Temat postu:



Latem 1941 roku Armia Czerwona była najliczniejszą armią świata, ale pod względem wyszkolenia, dowodzenia i jakości uzbrojenia znacznie odbiegała od niemieckiego Wehrmachtu. Weźmy za przykład broń pancerną.


autor: Norbert Suchorzewski
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
+zobacz więcej
Sowiecka doktryna wykorzystania sił pancernych zaczęła się kształtować pod koniec lat 20. Wczesne plany zakładały masowe ataki lekkich i szybkich czołgów typu BT. Piechota miała je wspierać tylko na pierwszym, przełamującym etapie uderzenia.

Po osiągnięciu maksymalnego zasięgu wozów bojowych ich załogi miały przejść do obrony okrężnej i czekać na podążające w drugim rzucie oddziały kawalerii. Tę strategię zarzucono na rzecz nowoczesnych rozwiązań forsowanych przez marszałka Tuchaczewskiego. Jego idee ofensywnego wykorzystania wszystkich rodzajów broni tylko nieznacznie różniły się od niemieckiego Blitzkriegu.

W połowie lat 30. przystąpiono do tworzenia korpusów zmechanizowanych, które miały zapewnić współdziałanie czołgów, piechoty i artylerii. Zachodni obserwatorzy zapraszani na radzieckie poligony byli pod wrażeniem rozmachu, z jakim przeprowadzano ćwiczenia. Widoczne problemy w dowodzeniu masami żołnierzy i wozów bojowych można było wyeliminować długim i mozolnym szkoleniem, ale tak się nie stało, gdyż stalinowska wielka czystka w wojsku zakończyła się rozstrzelaniem Tuchaczewskiego. Wraz z oskarżonym o zdradę marszałkiem odeszły w niebyt jego koncepcje. To zahamowało dalszy rozwój pancernej pięści Armii Czerwonej.

Do idei wielkich formacji pancernych powrócono dopiero kilka miesięcy przed niemiecką inwazją. Armia Czerwona dysponowała wówczas według różnych szacunków 20 – 28 tys. czołgów i pojazdów pancernych, ale braki w wyszkoleniu były nie do nadrobienia. Potężne, lecz rozproszone i źle dowodzone sowieckie siły pancerne nie powstrzymały pochodu wroga. Dobitnie pokazały to bitwy pancerne na Ukrainie.

Początkowe sukcesy radzieckich kontrataków zostały zaprzepaszczone przez brak koordynacji działań. Pozbawieni inicjatywy dowódcy brygad i pułków czołgów po osiągnięciu celów bezczynnie oczekiwali na dalsze rozkazy, dając Niemcom czas na przegrupowanie i ściągnięcie odwodów. Gdy zaś w powietrzu zdecydowanie dominowała Luftwaffe, kończyło się to zazwyczaj zagładą całych jednostek.
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum UNI Team'u - Strona Główna » World of Tanks » Taktyki pancerne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group